Su Deposu Temizliği

Su deposu temizliği hakkında bilmeniz gerekenler ve Van Su deposu temizliği için kurabileceğiniz iletişim bilgileri ile ilgili makalemize hoş geldiniz.

  • Su Deposu Temizliği nedir?
  • Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?
  • Vanda su deposu temizleme için kime ulaşabilirim?
  • Su Deposunun Temizliği Nasıl Anlaşılır ?
  • Su Deposu Çeşitleri nelerdir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu ve benzeri bir çok konuda su deposu temizliği hakkında detaylı bilgi yazımıza başlıyoruz.

Su Deposu Nedir?

Su Deposu; gerektiğinde kullanacağımız ve ihtiyacımız olan suyun biriktirildiği büyük kaplardır. Bu depolar tercih sebebine göre bir kaç çeşit olabilmektedir. Taş ve Tuğla Su Deposu, Kagir Su Deposu, Galvaniz Su Deposu, Plastik Su Deposu, Fiberglas Su deposu şeklinde çeşitleri mevcuttur. Çeşitleri arasında çatıda veya mesken dışında bulunan depoların yanında ev veya apartmanlarımızın alt kısımlarında bir pompa yardımıyla evimize çıkan su depoları da mevcuttur. Bina altlarında bulunan su depoları bir hidrofor yardımıyla binanın her yerine su pompalama işlemi yapar. Böylece şebeke suyu kesilse bile depolanan su bir müddet daha yeter. Su depolarının bir diğer önemli özelliği ise, binanın her yerine eşit debide su pompalama işlemi için birikmiş su demektir.

Su depoları sadece evlerimiz için kullandığımız araçlar değildir. Ofislerimiz, İş Yerlerimiz, Oteller, İşletmeler gibi bir çok farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Van Su Deposu
Plastik Su Depoları

Su Deposu Temizliği Hakkında Bilgiler

Su Depoları yukarıda belirttiğimiz üzere bir çok seçenek ile karşımıza çıkmaktadır. Burada önemli olan insanların kullanımında olan su depolarının temizliğidir.

Bizler günlük hayatımızda her zaman suya ihtiyaç duyarız. Bilim adamlarının araştırmalarına göre yetişkin bir insanın vücudundaki su oranı ne kadar? şeklinde bir soru sorarsak cevabı yaklaşık %60 -65 olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan Vücudunda bu kadar önemli bir yeri olan suyun, kullanımında titizlik göstermemizin ne derece önemli olduğunu sizlere istatistik verilerle açıklamak istedik. İnsan vücudu haricinde günlük hayatta da su kullanımına özen göstermek gerekmektedir.

Van Su

Suyun insan hayatındaki öneminden bahsettikten sonra, temiz suyun önemi hakkında da biraz bahsetmek gerekir. Yaşantımızda suya her zaman ihtiyaç duyarız. içme suyu, banyo suyu, günlük kullanım suyu gibi bir çok defa hayatımızda su karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde her il sularını farklı kaynaklardan getirmekte ve kullanmaktadır. Kullanılan bu suların bazıları temiz olmakta, bazıları içerisinde çeşitli zararlı maddeler yer almaktadır. Su artıma işlemi başlı başına bir konu olduğu için bu konuyu şimdilik bu sayfamız içerisinde genişletmeyeceğiz. Ama “Su Depoları” bu anlamda bizim ilgi alanımız içerisindedir. Su arıtmak önemli bir konu olması haricinde suyun depolanması ve bekletilmesi de ayrıca önemli birer konudur. Burada önemli olan konu kullanımda olan suyun en temiz ve en saf halde size ulaşmasıdır.


Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su depoları günlük hayatta görmediğimiz ama suyu kullanırken güvenmemiz gereken alanlardır. Bundan dolayı belirli periyotlarla suyun ve su deposunun temizlenmesi gerekmektedir. Su Deposu Temizliği hakkında Sağlık Bakanlığı Su Deposu Genelgesi vardır. Hem bu genelgedeki zorunluluğa istinaden, hem de su depolarının hijyeni açısından da 3-6 aylık periyotlarla su depoları temizlenmelidir.

Van su deposu temizleme
Su Deposu Temizliği

Periyodik olarak temizlik yapmak insan sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle ülkemizde zorunlu hale getirilmiştir. Kendimiz düşünmesek bile bu sulardan çocuklarımız, hastalarımız ve yaşlılarımız da kullanmaktadır. Bundan dolayı su depoları Sağlık Bakanlığı güvencesi ile temizlenmesi gerekmektedir. İlgili genelge ile su depoları temizliği hakkında belirli standartlar getirilmiştir.

Su depolarının temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı için pek çok yöntem mevcuttur. İlk yapılması gereken temizliği yapılacak depoların uzman personel tarafından risk analizi ve işlem planlamasının yapılması gerekmektedir. Su depoları çeşitleri çok olduğundan dolayı her çeşit su deposunun temizliği de farklılık göstermektedir.

Bir çok su deposu temizliği yapılırken personel yardımı gereklidir. büyük su depoları temizlenirken ilgili uzman personel içine girmektedir. İçeride yapılan işlemler çoğu su deposu için aynıdır. Kirlilik oranına göre tazyikli su ve temizlik kimyasalları ile temizleme yapılmaktadır. Bu işlemler yapılmadan önce ekibimiz tarafından sudaki mikrop, bakteri, ph derecesi ölçümleri yapılmaktadır. Planlama sonucunda temizlik işlemine geçilmektedir.

Bir diğer önemli husus metal su depolarının temizliğidir. %30 oranından fazla kirlilik durumu söz konusu ise metal boyama işlemi ayrıca yapılmalıdır. Korozyona uğrayan su deposu ile ilgili çalışma sonucunda yapılan boyama işlemi sonucu kuruması beklendikten sonra kullanılmaya başlanabilir. Bu boyalar su depoları için formüle edilmiş özel metal boyalarıdır. Sağlık açısından herhangi bir risk taşımamaktadır.

Van metal su deposu temizliği
Metal Su Deposu

Bir diğer önemli nokta ise diğer su depolarıdır. Plastik olsun fiberglas olsun diğer bir çok su deposu için de ayrı temizleme yöntemleri vardır. Bunlarda içerisinde kullanılan Temizlik kimyasalları ile ilgilidir. Bizler Van Temizlik Şirketleri arasında olan Urartu Temizlik olarak sizlere bu konuda da profesyonel bir hizmet vermekteyiz. Anlaşmalı Olduğumuz Temizlik Malzemeleri şirketiyle birlikte işinize en uygun ve uzman çözümler sunmaktayız.

Su Deposu Temizliği Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Urartu Temizlik İletişim.


Call Now ButtonHEMEN ARA