Okul Temizliği

Okul Temizliği Nedir?

Okullar Çocuklarımızı eğitim öğretim almaları için gönderdiğimiz kurumlardır. Buralar toplu eğitim kurumları olduğu için ve buralarda toplu olarak yaşanıldığı için yüksek miktarda toz kir mikrop bakteri barındırır.Bu sebeple kurumların temiz ve hijyenik olması çocuklarımızın sağlığı ve geleceği açısından büyük önem arz eder. Okulların kalabalık oluşu ve buna bağlı olarak maalesef ki ülkemizde okullarda temizlik için görevlendirilen personel sayısının azlığı ve personelin okul temizliği konusundaki yetersizliği okullardaki mikrop bakteri ve kir oranlarını arttırmaktadır. Saydığımız tüm bu nedenlerden ötürü okullardaki temizliğin uzman personel elinde profesyonel temizlik şirketleri nce yapılması gerekmektedir.

van okul temizliği
Temiz Okul Temiz Gelecek

Okul Temizliğinin Kapsamı Nedir?

Okullar temizlenirken göz önünde bulundurulması gereken başlıca hususlar; lavabo ve tuvaletlerin temizliği, sıra,masa ve sandalyelerin temizliği, okul dolaplarının temizliği, duvar temizliği, zemin temizliği, cam ve pencerelerin temizliği son olarakta temizlik bittikten sonra dezenfekte edilmiş bir ortamın sağlanmasıdır.

Lavabo ve Tuvaletlerin Temizliği

Lavabo ve tuvalet temizliği yapılırken özellikle okullardaki çocukların sağlığı göz önünde bulundurularak çocuklar üzerinde zararlı olabilecek temizlik kimyasalları kullanılmaması önem arz eden detayların başındadır. Bunun yerine insan ve çocuk sağlığı üzerinde etkisi en az olan temizlik malzemeleri nin kullanılması önem arz eder

Temiz Lavabolar Zinde Zihinler

Sıra, Masa, Sandalye ve Dolap Temizliği

Okullarımızda bulunan sıra masa sandalye ve dolapların geneli ahşaptan oluşur. Ahşap maddelerin temizliği ise her temizlik maddesiyle yapılmaz bunun için sadece ahşap temizliğine yönelik malzemeler bulunmaktadır. Ahşaptan yapılan malzemeler temizlenirken özellikle temizlik sonrası sudan arındırılması gerekmektedir. Çünkü bol su kullanılarak yapılan ahşap temizliği sonrası yüzeyde kalan ve ahşaba işleyen su mikrop ve bakterilerin yaşayıp çoğalması için en elverişli ortamdır. Bu nedenle gerekirse ahşap temizleme malzemeleri en az suyla hatta ve hatta hiç su kullanılmadan temizlik yapılmalıdır.

Hijyenik Sıralar Akıllı Beyinler

Okul Duvarlarının Temizliği

Okullarda duvarlar genellikle is boya kalem yiyecek ve yağ lekesi olmak üzere lekelenir. Uzaktan bakıldığında pek kirli olmayan duvarlar duvarlara uygun temizlik malzemeleri ile temizlendiğinde temizlik sonrası çıkan kirden duvarların ne kadar kirli olduğu anlaşılır. Buda aslında çocuklarımızın hangi koşullarda yaşadığının bir göstergesidir. Tüm sayılan bu nedenlerden dolayı okul duvarlarının temizliği profesyonel temizlik firmaları tarafından yapılmalıdır. Profesyonel duvar temizliği ise şu şekilde yapılır. Öncelikle endüstriyel süpürge makinesine duvar temizlemede kullanılan uygun başlık takılarak toz ve kaba kirlerden duvarlar arındırılır. Daha sonra duvar silme aparatı başlıkları nemlendirilir ve duvar silme deterjanları yardımıyla duvarlar toz is tortu ve kirlerinden arındırılır. Dilenirse aynı işlem buharlı temizleme makine yardımıyla da yapılabilir. Buharlı makine ile yapılan duvar temizliğinde %100 bakteri ve mikropların ölümü sağlanır.

Temiz Gelecek için Temiz Duvarlar

Okul Zeminlerinin Temizliği

Okullardaki zeminlerin temizliği tam bir profesyonellik ve ekip olmayı gerektirir. Zeminler yapıldığı malzeme cinsine bağlı olarak farklılık gösterir. Kimi zeminler ahşaptan yapılan laminant parkeden oluşurken, kimi zeminler fayanstan, kimi zeminler ise mermerden yapılan mermer taşından oluşur. Zemin çeşidine göre yapılmayan temizlikler çok kısa zamanda zeminin eskimesine yontulma sına ve zarar görmesine sebep olur. Örnek vermek gerekirse kireç çözücü kullanılarak mermer temizliği yapılması mermerin yanmasına çatlamasına ve kısa ömürlü olmasına sebep olur. Bu nedenle ahşap temizliği yapılırken ahşap temizleme malzemeleri, mermer temizliği yapılırken mermer temizleme malzemesi, fayans temizliği yapılırken de fayans temizleme malzemeleri kullanmak son derece önemlidir. Ayrıca zemin temizliği yapılırken zemin temizliğine uygun makineler kullanmak hem iş gücünden tasarrufa hemde yapılacak olan temizliğin hijyenik olmasına sebep olur.

Titiz mekanlar

Okul Cam ve Pencerelerinin Temizliği

Okul çevrelerinde bulunan kimyasal tesisler fabrikalar bacalardan çıkan is ve kurumlar okul cam ve pencerelerinin aşırı derecede kir tutmasına sebep olur buda yavrularımızın sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olur. Bütün bu kirlerden kurtulmak ve yavrularımızın temiz ve titiz mekanlarda sağlıklarını düşünerek cam ve pencere temizliğinin uzman ellere teslim edilmesi önemli bir husustur. Pencerelerin temizliğinde aşındırıcı içermeyen malzemelerin kullanılması ve detaylı temizliğin yapılması camlarda bulunan kurum toz kirlerin mikrop ve bakterilerin önemli ölçüde yok olmasını sağlar.

Temiz Camlar Temiz Gökyüzü

Okulların temizliği tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak profesyoneller tarafından uzman kişilerce yapılması geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığının korunması açısından önem arz ettiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Call Now ButtonHEMEN ARA