Cami Temizliği

Camiler insanların ibadet ettiği, inançlarını sonuna kadar yaşadıkları kutsal öneme sahip önemli mekanlardır. Cami olsun diğer inançlara özgü ibadet yerleri olsun, kutsal öneme sahip bu yerlerin hepsinde de temizlik birincil öncelik planına sahiptir. İnanç yapılacak yerin en önce temiz bir yer olması, inancını gerçekleştirecek bireyler için en öncelikli konudur. Ayrıca inançların içerisinde de yapılması zorunlu konular arasında temizlik işlerinin her zaman bir yeri bulunmaktadır.

Cami Temizliği Nedir?

Cami temizliği yapmış olduğumuz temizlik çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Temizlik denilince akıllara bir çok farklı konu gelmektedir. Ayrıca Urartu Temizlik sayfamızdan bakarsanız yapmış olduğumuz hizmetler arasında bir çok farklı hizmet göreceksinizdir. Bu hizmetler arasında spesifik olan özel temizlik modellerimiz de mevcuttur. Bu temizlik çeşitlerinden bir tanesi de Cami Temizliğidir.

Cami temizliği yapılması zorunlu olan temiz işlemlerinden bir tanesidir. Cami içerisinde inançları doğrultusunda insanlar ibadet ederken ortamında bunu sağlaması önemli bir konudur. Her cami bir şekilde temizlik işlemleri için kendisi bir şekilde çözüm bulmuştur. Cami temizliğinin yanı sıra ofis ve iş yerlerinizdeki ibadethanelerin temizlikleri ve Daha küçük Mescit Temizliği de hizmetlerimiz arasındadır.

cami temizliği
Bir Caminin Temizlik İşleri

Diğer ibadethanelerin temizliği mümkün müdür?

Evet mümkündür. Diğer ibadethanelerden olan Kilise Temizliği, Havra Temizliği, Sinagog Temizliği gibi bir çok farklı ibadet yerlerinin temizlikleri mümkündür. Her dinin temel prensip ve doktrinleri içerisinde temizlik vardır. Bundan dolayı temiz bir dünya prensibimiz içerisinde bu gibi ibadet yerlerinin de temizliklerini yapmaktayız.

İbadethanelerde temizlik hizmetimizde ilk felsefemiz hoşgörü prensibidir. Dinlerin, ibadet yapılan ibadethanelerinin temizlenmesi, tertemiz bakım ve temizliğinin yapılması ve bu konuda destek vermek yaptığımız hizmetlerden bazılarıdır. Medeniyetlerin beşiği olan bu topraklarda yapılacak hizmetin ne kadar kutsal bir hizmet olduğunun farkındayız. Bizler bu hassasiyetle sizlere destek konusunda kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Kilise Temizliği
Kilise Temizliği

Cami Temizliği Nasıl Yapılır?

Cami temizliği hakkında çok fazla detay konu vardır. En öncelikli konu çok fazla insanın aynı anda burada bulunmasından doğan sebeplerdir. Camiye insanlar ayakkabılarını çıkardıktan sonra girerler. Rüku, secde gibi ibadetin parçalarını hep burada yaparlar. Bundan dolayı tabiri caiz ise ibadet yapılacak yerin dip bucak temizliği yapılması gerekmektedir.

Öncelikle temizlik yapılacak olan yerin keşfi yapılması gerekmektedir. Bu keşif sonrasında iş sahibi ile yapılacak istişare sonrası temizliği yapılacak yerin ne gibi ihtiyaçları olduğu belirlenir. Bu mekan ile ilgili planlama yapılır. Yapılacak planlama sonrası karşılıklı mutabakat sağlanır ve belirlenen gün ve saatte işleme başlanır. İşlem yapılır ve Bitirilir.

Cami Temizliği kapsamında hangi hizmetler verilir?

Cami temizliği konusunda bir çok başlık vardır. Bu başlıkları tek tek incelemek aslında en doğru olan konudur.

  1. Halı Temizliği
  2. Avize Temizliği
  3. Cam Temizliği
  4. Trabzan Temizliği
  5. Duvar Temizliği

Şeklinde ana başlıklar altında toparlamak en doğrusu olur.

1) Cami Halı Temizliği

Halı Temizliği içerisinde temizlik yöntemleri faklı olan bir kaç çeşit işlemden bir tanesidir. Cami halıları iki türlü van temizlik firmamız tarafından temizlenmektedir. Bunlardan ilk temizlik yöntemimiz olan yerinde temizlik yöntemi ve fabrikamızda temizlik yöntemidir.

Yerinde halı temizliği, Cami Temizliği sırasında yapılan en temel birincil hizmettir. Burada kazanılan zaman sebebiyle yapılan en temel yöntem olma özelliğini korumaktadır. %70 kir oranını geçmemiş halılar için en ideal temizlik yöntemidir. Camilerde ibadetlerin devam etmesinden mütevellit genel olarak iş sahibine sunulan yöntem budur. Bu sayede yapılacak iş 2 eşit güne bölünmektedir. Böylece camilerde tekrar halılar kuruyana kadar ibadet kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. İnsanların yapacakları ibadetlerin duraksamadan yapılması bizim en birincil önceliğimizdir.

Yerinde Cami Halısı yıkama
Yerinde Cami Halısı Yıkama

Fabrikada Halı Yıkama, cami temizliği işleminde yıkanacak halıların %70lik kir oranından fazla olduğu durumlarda geçerlidir. Camilerin yedek halı kapasitesi olmadığı durumlarda uygulama toplamda 2 haftalık süreleri bulmaktadır. En temel manada cami halıları 4 eşit parçaya bölünmekte ve ibadetin aksamaması en ön planda tutulmaktadır.

2) Cami Avize Temizliği

Camilerde bulunan içerideki görevlilerin kolay kolay yapamadıkları bir diğer temizlik türü de cami avize temizliği hizmetidir. Özellikle büyük ölçekli camilerimizde bulunan büyük avizelerin temizliği itina gerektirmektedir.

Cami Avize Temizliği Nasıl Yapılır? Bu sorunun aslında en önemli cevabı temizliği yapılacak yerlere ulaşılma ile alakalı bir konudur. cami içerisine tarafımızdan kurulacak vinç aparatı ile bu yerlere kolay bir şekilde ulaşılmakta ve uzman personelimiz tarafından temizliği yapılmaktadır.

Cami Avize Temizliği
Cami İçi Büyük Avize

3) Cami Cam Temizliği

İçerisinde ibadetlerimizi huşu ile yaptığımız mekanlardan olan camilerimizde bir diğer önemli temizlik faktörü camilerin cam temizliği konusudur. Zaman içerisinde kirlenen ve belirli periyotlar ile temizlenmesi gereken camilerimizin cam temizliği yapılması gereken diğer bir işlemdir. Camilerin cam temizliği yakın yerlerde personelin yetişebileceği işlemler olmaktadır. Ama bazı camiler vardır ki bu camiler diğer camilere göre çok daha büyüktür. Bu yerlerin cam temizliği için öncelikle yapılması gereken işlem keşif işlemidir.

Bazı Yüksek camilerin pencereleri ve camları için dışarı kısımdan ulaşılabilecek yada içeri kısımdan ulaşılabilecek yollar vardır. Ama bazı camiler için bu da mümkün değildir. Bunun için yapılması gereken işlem içeri kurulacak portatif vinç yardımı ile bu köşelere ulaşılabilmesi işlemidir. Siz hiç merak etmeyin. Uzman personelimiz tüm temizlik işlemlerinizin altından kalkabilecek yetkinliktedir.

Cami cam temizliği
Cami Cam Temizliği

4) Trabzan Temizliği

Camilerde bir diğer önemli unsur da trabzan ve diğer ince detaylardır. Bu gibi yerlerde ibadet etmeye gelen kişilerin en çok temas ettikleri yerlerdir. Bazı camiler 2-3 gibi asma katları bulunmaktadır. Bu katlara çıkarken merdiven yanlarında, katlara çıktıktan sonra bu asma katların yanlarında bulunan trabzanlar en çok temas edilen yüzeydir.

5) Cami Duvar Temizliği

Camilerde bulunan ve temizliği önem atfeden bir diğer konu ise duvarlardır. Cami duvarlarını silmek çoğu zaman yetmemektedir. Çoğu yerel cami kendi temizliğini bir şekilde yapmaya çalışmaktadır. Bu gibi küçük temizlik işlemlerinde buraların temizliği yapılmamaktadır. Duvarlarda zamanla oluşan yoğun kir tabakası bizler için sağlığı tehdit edici birer mekan olma konusunda önümüze çıkar.

Camilerimizin biraz büyük olanlarının genellikle duvarlarına personel boyu yetmemektedir. Bundan dolayı cami içerisinde kullanılacak portatif bir kaldıraç yardımı ile camilerde buralar temizlenir.

Bir diğer camiler içindeki önemli konuda cami içlerinde duvarların nasıl temizleneceği konusudur. Çok yoğun bir şekilde kirlenmiş olan duvarlar iki şekilde temizlenmektedir. Birincisi iş yapısına uygun temizlik malzemeleri ile temizlenmektedir. Bu malzemeler ev tipi değildir. Endüstriyeldir. Bu konuda çözüm ortağımız olan Protem Endüstriyel Temizlik firması ile daha iyiyi hedeflemekteyiz.

Eğer kirler %70Den daha fazla ise bu konuda yapılacak işlem buharlı temizleme işlemidir. Toplamda %90 inatçı lekeler bile çıkartılmaktadır.

Neden Uzman Bir Temizlik Gerekmektedir?

Uzman bir temizlik için belirli metotlar vardır. Uzman temizlik denilince işini iyi yapan insanlar akıllara gelir. Her zaman için uzman bir ekiple yapılan işler başarı sağlamaktadır. Van Temizlik ile cami temizliği sonrası %100 müşteri memnuniyeti.

Call Now ButtonHEMEN ARA